Prowler Association



PROWLER FLAG/GENERAL OFFICERS             
Active Duty

 

Wings

Background

Duty

VADM John Alexander

NFO

A-6, EA-6B

Commander, 3rd Fleet

RADM Mark Darrah

NFO

EA-6B

PEO Unmanned Aviation & Strike Weapons

RADM Christian Becker

NFO

EA-6B

Commander, SPAWARS

RADM Dee Mewbourne

NFO

A-6, EA-6B

Commander, Military Sealift Command

RDML Jeff Ruth

NFO

F-14, EA-6B

Commandant, Joint Forces Staff College

RDML John Meier

NA

EA-6B

Asst Commander, Pers-4

RDML Tim Kuehhas

NFO

EA-6B

Dir. Fleet and Joint Training, Fleet Forces Cmmd.

USN (Retired)


RADM Ken Carlsen

NFO

EA-6B, RA-3

 

RADM J.R. Haley

NA/NFO

A-6, EA-6B

 

RADM Terry Kraft

NFO

A-6, EA-6B

 

RADM Dana McKinney

NA

EA-6B

 

RADM Don Quinn

NFO

A-6, EA-6B

 

RDML Dave Cronk

NFO

EA-6B

USNR

RDML John Cryer

NFO

EA-6B

 

RDML Grady Jackson

NFO

EA-1, A-6, EA-6B

 

RDML Joe Kuzmick

NFO

A-6, EA-6B

 

RDML (MC) David Lane

(NFO)

    EA-6B

 

 

RDML Tim Matthews

AMDO

EA-6B

 

RDML Todd Squire

NA

    EA-6B

 

 

RDML Dave Woods

NFO

EA-6B

 

USMC (Retired)


MajGen Royal Moore

NA

VMF, VMCJ, VMAQ

Bgen Frank Kelly

NFO

EA-6B

Other Notable


BJ “Buddy” Penn

NA

A-3, EA-6B

Acting Secretary of the Navy, 2009

Mark Kirk

Intel

VAQ-209

US Senate;  IL (R) 2001-2010

Fred Drummond

NFO

VAQ

SES, 2017

 

 

WHIDBEY COMMODORES
Tactical Electronic Warfare Wing-13                VAQW-13        
Moved to Whidbey from Alameda 1 Oct 1970.         Disestablished 1 July 1972.


CAPT Don Munday

Oct 1968

Naval Aviator (NA)

CAPT Ralph Huth

Aug 1970

NA

Commander, Fleet Air Whidbey (1969-1973 only)
COMFAIRWHIDBEY had been at Whidbey for years but only directly controlled EA-6Bs for the two year period between 1972, when it absorbed VAQW-13, and 1973, when it was replaced by MATVAQWINGPAC.


RADM Earl Yates

June 1969

NA

CAPT Ed Winter

June 1971

NA      Acting

RADM Herman Trum

Sept 1971

NA

RADM Wesley Mc Donald

June 1972

NA

RADM John Tierney

Sept 1972

NA

COMMATVAQWINGPAC      1973-1993
Commander, Medium Attack, Tactical Electronic Warfare Wing U.S. Pacific Fleet


RADM John Tierney

Mar 1973

NA

RADM Bill Harris

June 1975

NA

RADM R.L. McKenzie

Aug 1976

NA

RADM H.D. Arnold

Jul 1977

NA

CAPT Dick Zick

May 1970

NA     Acting

RADM Charlie Hunter

Oct 1979

NA

COMO Bill “Zip” Zirbel

Jul 1982

NA

COMO Jim Seely

Aug 1984

NA

RDML Fred Metz

Sept 1986

NA

RDML Grady Jackson

Aug 1988

Naval Flight Officer (NFO)

RDML Bruce Bremner

Aug 1990

NA

Capt Bill Dwinelle

Dec 1992

NFO   Acting

COMVAQWINGPAC     1993-2015
Commander, Electronic Combat Wing U.S. Pacific Fleet (1 Feb 1993)
Commander, Electronic Attack Wing, U.S. Pacific Fleet (renamed 30 Mar 1989)


CAPT Baker R. Hamilton

Feb 1993

NA

CAPT Roger Pierce

Oct 1994

NFO

CAPT Bob Maslowsky

Oct 1996

NFO

CAPT John Cryer

June 1998

NFO

CAPT Doug Swoish

June 2000

NFO

CAPT Brian “Disco” Bennett

June 2002

NFO

CAPT Chris “Gar” Field

May 2004

NFO

CAPT Tom “Bigfoot” Tack

May 2006

NA

CAPT Brad “Plug” Russell

Feb 2008

NA

CAPT Tom “Spuds” Slais

Aug 2009

NFO

CAPT Chris “Rasta” Shay

Mar 2011

NFO

CAPT John “Tater” Springett

Sept 20212

NA

CAPT Darryl “D-Day” Walker

Jan 2014

NFO Final EA-6B Commodore

Aircraft Carrier Commanding Officers


CAPT Everett Rollins

USS Franklin D. Roosevelt  (CVA-42)

6-10/77

NA

CAPT Ken Carlsen

USS Independence (CV-62)

10/84-7/86

NFO

CAPT Dan Roper

USS Enterprise (CVN-65)

8/91-8/93

NA

CAPT “JR” Haley (2)

USS Theodore Roosevelt (CVN-71)
USS George Washington (CVN-73)

6/05-1/08
7/08-4/09

NA

CAPT Todd Zecchin (2)

USS John F. Kennedy (CV-67)
USS Kitty Hawk (CV-63)

5/06-3/07
5/07-5/09

NA

CAPT Dee Mewbourne (3)

USS Dwight D. Eisenhower (CVN-690
USS Harry S Truman (CVN-75)
USS Enterprise (CVN-65)

11/07-8/10
11/11-8/12
1-11/2011

NFO

CAPT Joe Kuzmick

USS John C. Stennis (CVN-74)

9/08-3/11

NFO

CAPT  Ron Reis

USS John C. Stennis (CVN-74)

3/11-7/13

NA

CAPT Jeff Ruth

USS Nimitz (CVN-68)

3/12-7/14

NA

CAPT John Meier

USS Gerald R. Ford (CVN-78)

PCO to 4/16

NA

CAPT Tim Kuehhas

USS George Washington (CVN-73)

1/15-6/17

NA

CAPT Craig Clapperton

USS Theodore Roosevelt (CVN-71)

7/15-7/17

NFO

Air Wing Commanders (“CAGs”)


CAPT Tom Ford

CVW-11

NFO

CAPT T.C. Bennett  

CVW-11

NA

CAPT Don Quinn

CVW-9

NFO

CAPT Craig Geron 

CVW-2

NFO

CAPT Dave Woods

CVW-11

NFO

CAPT Sterling Gilliam

CVW-9

NA

CAPT Bud Bishop 

CVW-7

NFO

CAPT Mike McNellis

CVW-5

NA

CAPT Steve McIerney

CVW-17

NA

Marine Aircraft Group Commanders


Col Royal Moore

MAG-14, Cherry Point

NA

Col George Monarch

MAG-14

NA

Col Steve Nitschke

MAG-12, Iwakuni

NA

Col Bob Reiten

MAG-14

NA

Col Phil Shutler

MAG-14

NA

This page will be updated about every six months. Please contact the webmaster if you have any questions.                                                                                                            Last Updated 4 October 2017